2024. május 13. 19:42 - KiB99 powermetal.blog.hu

Interjú Siegfried Samerrel, a Dragony énekesével

A legutóbbi budapesti Dragony koncert után ismét volt alkalmam néhány mondatot váltani Siegfrieddel, a Dragony énekesével. Sok idő nem volt rá, mások is szerettek volna vele beszélni, így úgy gondoltam, hogy megkeresem facebookon, és kérek tőle egy hosszabb interjút.

Szerencsére hamar válaszolt, hogy részéről rendben, de a turné, az új single, és egyéb elfoglaltságok miatt kb. csak egy hónappal később készült el a válaszokkal...de megérte kivárni.

Lehet, hogy mások egyéb dolgokra is kiváncsiak lennének, de én ezeket a kérdéseket találtam érdekesnek, remélem azért tetszani fognak.

KiB: Helló Siegfried! Nagyra értékelem, hogy időt szakítottál erre a kis interjúra. Az első és legfontosabb kérdés: hová tűnt a hajad?:)

Siegfried:  Hát megöregedtem ;) Ez csak úgy megtörténik haha!

KiB: Mióta énekelsz, és mi hogy kerültél kapcsolatba a metallal?

Siegfried: Tinédzserkoromban kezdtem el metált hallgatni... először olyan bandákkal ismerkedtem meg, mint a Metallica, de aztán hamarosan a Power Metalba is belekerültem a Hammerfall, a Stratovarius, a Rhapsody és hasonló bandák révén, és ez teljesen megfogott!

Mindig is szerettem volna énekelni és egy zenekarban játszani, de elég későn kezdtem el, úgyhogy azt mondanám, hogy a késő tinédzserkoromban/kora húszas éveim elején.

KiB: Mely zenekarok (zenészek) voltak a legnagyobb hatással rád ?

Siegfried: Mint már említettem, a Hammerfall nagy hatással volt rám, de az Avantasiat és az Edguyt is meg kell említenem, mivel nagy rajongója vagyok Tobias Sammet dalszerzői munkásságának. Szeretem a Virgin Steele-t is, és egy csomó újabb bandát is szeretek mostanában, mint például a Battle Beast, a Beast in Black vagy az Induction.

KiB: Korábban is voltak projektjeid. Hogyan jutottál el a Dragony megalapításához?

Siegfried: Igazából csak egy zenekari projektem volt korábban, ami csak körülbelül 2 évig tartott. Ez egy „Eleftheria” nevű zenekar volt, és ez egy olyan eset volt, amikor, tudod, csak az első lépéseket tetted egy zenekari környezetben, és nem igazán volt fogalmad arról, hogy hogyan közelítsd meg a dolgokat professzionálisan, haha.

Szóval ez egy kicsit durva tapasztalat volt, de a Dragony-val (vagy Dragonslayer Project, ahogy eredetileg hívták) újra meg akartuk próbálni, és egy kicsit profibban akartunk hozzáállni a dolgokhoz, és ezt az évek során megtanultuk, azt hiszem.

KiB: Eddig kevés tagcsere volt, az is korán, hogy találtad meg a többieket? (a kérdések elküldése után jelentették be, hogy Frederic, a dobos kilép)

Siegfried: Az első felállás tényleg egy bécsi internetes zenészfórumon feladott hirdetésen keresztül jött össze! Ott találkoztam az eredeti gitárosunkkal, akinek szintén volt egy stúdiója/próbaterme, és aztán egymás után találtuk meg a többi zenészt is. Eleinte stúdióprojektet akartunk indítani, de hamarosan „igazi” zenekarrá alakult. Ez a felállás maradt az első, „Legends” című albumunk elkészítéséig, majd annak megjelenése után csatlakozott a zenekarhoz a jelenlegi gitárosunk, Simon és billentyűsünk, Manuel, akik azóta is velünk vannak.

Ez a felállás 2021-ig, tehát majdnem 10 évig maradt változatlan, amikor a régi gitárosunk, Andi elhagyta a zenekart, hogy a magánéletére és új munkájára koncentráljon, és legutóbb a dobosunk, Frederic is kilépett személyes okok miatt, és Chris Auckenthaler lett az új dobosunk. Ő egy nagyon fiatal srác, még csak 23 éves, de rendkívül motivált, és remek munkát végzett helyettesítő dobosként néhány legutóbbi mexikói és németországi turnénk során, így természetes volt, hogy őt tartsuk meg új állandó dobosunknak. Rengeteg friss energiát hoz a zenekarba, szóval ez igazán nagyszerű!

KiB: Hogyan működik egy album megírása? Te találod ki az alapokat, vagy együtt dolgoztok?

Siegfried: Általában az egyik zenekari tag talál ki egy alapkoncepciót, ami néha jobban, néha kevésbé kidolgozott. Aztán általában találkozunk a producerünkkel, Frank Pittersszel a stúdiójában, és ott dolgozunk ki minden részletet. Frank az első naptól kezdve velünk van, és lényegében ő a hetedik zenekari tag, aki csak a háttérben dolgozik, haha. De nélküle ma nem lenne Dragony. Nemcsak a hangszerelésben dolgozik velünk, hanem a dalszerzési folyamathoz is sokat hozzájárul.

KiB: Ha meghívsz egy vendéget, előbb megvan a dal, és ez alapján keresel jelöltet, vagy személyesen írsz valakinek egy dalt?

Siegfried: Általában van egy dalötletem, amiben szerepelhetne egy vendég, és utána gondolkodunk egy megfelelő jelöltön. Nem igazán „írunk” másnak, mert az nehéz lehet, és néha az együttműködés is előfordulhat, hogy különböző okokból nem működnek, és akkor nincs meg „az az” énekes, aki felveszi a dalt... szóval szerintem túl kockázatos lenne így csinálni!

KiB: Korábban voltál már vendég más zenekarnál. Hogyan zajlik ilyenkor a felvételi folyamat?

Siegfried: Őszintén szólva nagyjából ugyanúgy, mint a saját anyagunk felvétele! Ha vendégszerepelek valahol, a dal producere általában csak elküldi nekem a dal demóját a szöveggel és egy felvett vokálsávval, hogy tudjam, milyen dallamokat szeretnének, hogy énekeljek, és aztán ezt is felveszem a stúdióban a producerünkkel.

KiB: Van szimfonikus felvétel az albumokon (esetleg kórus) nagyzenekarral, vagy mindent „házilag” csináltok?

Siegfried: Nos, sok zenekari elemet használunk az albumainkon, de ez mind sample - nem igazán engedhetjük meg magunknak, hogy „igazi” zenekari felvételt készíttessünk, mivel az elég drága lehet!

Néhány "kórus" is sample, de a legtöbb háttérvokál és kórus „valódi” felvett hangokkal szólal meg, de általában nem egy teljes kórus egyszerre felvett hangjaival, hanem inkább 4-6 fős kisebb együttesekkel, amelyeket többször is felveszünk.

KiB: Amikor feldolgozol egy dalt, hogyan választod ki, hogy melyik legyen?

Siegfried: Ó, igazából csak személyes preferencia alapján! Szeretünk olyan dalokat feldolgozni, amelyek nem túl népszerűek, de lehet, hogy van egy kis fanatikus rajongótáboruk, hogy továbbra is érdekesek maradjanak.

KiB: Átlagosan 3 évente adtok ki egy új albumot. Mennyi időbe telik, amíg egy ötletből kész dal lesz? Vannak olyan ötletek, amelyek „a kukában végzik”?

Siegfried: Igen, elég hosszú felvételi ciklusunk van, de ez kevésbé a dalszerzési folyamat, mint inkább a pénz kérdése, ami néha késlelteti a dolgokat, haha! És igen, néha előfordul, hogy dalötletek a kukában kötnek ki, ha a végén úgy döntünk, hogy nem egészen azon a szinten vannak, amit egy Dragony albumhoz szeretnénk - de általában elég hamar rájövünk erre, és inkább a jó dalötleteinkre koncentrálunk ;)

KiB: Melyik a kedvenc Dragony albumod/dalod?

Siegfried: Uh, ezt persze nehéz megmondani! Azt hiszem, az eddigi albumok közül a „Viribus Unitis”-t választanám, mivel ez az eddigi legjobban megírt és legjobban hangzó albumunk. De most is keményen dolgozunk a színfalak mögött, hogy az új albumunk még jobb legyen, szóval azt hiszem, idén októberre azt mondom, hogy az új album, haha!

Ami a kedvenc Dragony-dalokat illeti... van egy csomó vicces dal, amiből biztosan lehet választani! Én vagy a „Wolves of the North”-ot választanám, mivel ez volt az a dal, ami először hívta fek ránk komolyan a figyelmet, vagy talán még a „If It Bleeds We Can Kill It”-et, mivel ahhoz egy nagyon vicces videót tudtunk készíteni!

És természetesen a legújabb kislemezünket, a „The Untold Story”-t is imádom, mivel ezt a dalt egy videojáték, az Albion Online hivatalos betétdalaként készítettük, és egy videokliphez való dal elkészítése mindig is egy „bakancslistás” tétel volt számomra, az biztos. Szóval ez egy igazán nagyszerű élmény volt!

KiB: A következő albumot idén októberre tervezitek, elmondhatsz róla bármit?:)

Siegfried: Haha, ehhez sajnos még egy kicsit korai... de annyit elmondhatok, hogy ismét egy „mashup” koncept album lesz, ami a valós történelmet keveri a fikcióval - de nagyon más környezetben, nagyon más időszakban fog játszódni, mint a „Viribus Unitis”! De biztosan lesz benne ugyanaz a tipikus Dragony humor és megközelítés a dolgokhoz, az biztos!

KiB: Hogyan szervezitek a fellépéseket? Mi kell ahhoz, hogy egy headliner turné megvalósuljon?

Siegfried: Nos, a turnézásnak különböző típusai vannak. Sokszor egy olyan „kisebb” zenekar, mint mi, nagyobb előzenekarok előzenekaraként megy turnéra, de ezt is nehéz kivitelezni, mivel találnod kell egy megfelelő zenekart, amelyik a megfelelő időben indul útnak, és hajlandó magával vinni téged. Tehát sok tényező játszik szerepet ebben, és minden turnézás rengeteg költséggel is jár, mivel ki kell fizetned a turnébuszok, a hang- és fénytechnikai személyzet, a merchandise személyzet stb. költségeiből a te részedet.

Ez vonatkozik a headliner turnékra is, és ezeket még nehezebb megvalósítani, különösen kisebb zenekarként - csak akkor van értelme headliner turnét csinálni, ha rendszeresen legalább 200-300 embert tudsz vonzani, bárhová is mész. Ha ez alatt maradsz, az nagyon megnehezíti egy zenekar számára a headliner turnét, mivel egyszerűen nem fedezi az összes költséget, ami egy ilyen turnéval jár.

KiB: A legutóbbi budapesti koncert után azt mondtad, hogy a dobosotoknak magyar édesanyja van. Tanultok tőle magyarul az alapszavakon kívül?

Siegfried: Igen, Chris anyukája magyar - szerintem egész jól beszél magyarul, ami azt illeti!

És igazából én is Ausztriának ugyanabból a részéből származom, mint Chris, és ott sokat beszélnek magyarul... a saját nagyszüleim is beszélték! De igazából csak pár szót tudok, sajnos!

KiB: Gondoltál már egy konceptalbumra az osztrák-magyar monarchiáról?:)

Siegfried: Nos, a „Virbius Unitis” alapvetően ez - az album a „Gods of War” című dallal kezdődik, amely szó szerint az 1867-es osztrák-magyar kiegyezésről szól.

KiB: A Fallen Star című dalt hallhatóan a Diablo című játék inspirálta...igaz ez?:) Játszol a játékkal?

Siegfried: Teljesen igaz, a dal kezdését nagyon is az első Diablo játék soundtrackje ihlette, ahogy a dalszövegek egy része is, "ha maradsz egy kicsit és figyelmesen hallgatod" ;) Igen természetesen játszottam az összes Diablo játékkal, de a Diablo 2 még mindig a kedvencem az biztos!

KiB: Ha igen, tervezel-e többet is? Egy egész ilyen album sok embernek tetszene.

Siegfried: Nos, igazából már csináltunk ilyet is, hiszen a harmadik albumunk, a „Masters of the Multiverse” lényegében egy olyan album, amit a popkultúra számos ikonjának szenteltünk - nem csak videojátékoknak, hanem könyveknek és filmeknek is. Az albumon található dalok többségét egy játék, egy tévéműsor, egy film vagy az irodalom ihlette. A „Flame of Tar Valon” például Robert Jordan „Wheel of Time” könyvsorozatán, a „The Iron Price” a Game of Thrones-on, az „Angels on Neon Wings” a Neon Genesis Evangelionon, a „If It Bleeds We Can Kill It” pedig az Arnold Schwarzeneggerrel készült „Predator” filmen alapul.

KiB: Csak a zenélésből élsz, vagy a koncertezés mellett dolgoznod is kell?

Siegfried: Nem, a zene tényleg csak hobbi, különösen egy olyan hiánypótló műfajban, mint a Power Metal. Nagyon-nagyon kevés olyan zenekar van, amelyik teljes mértékben meg tud élni a turnézásból és a zenélésből. A legtöbb zenész, még a nagyobb zenekarok tagjai is, mellékállásban dolgoznak, például stúdióban/hangmérnökként vagy zenetanárként. Dragonyban mindannyiunknak más-más munkája van - én például ügyvéd vagyok, aki a zeneiparban dolgozik ;)

KiB: Jársz-e Magyarországra koncerteken kívül (nyaralás stb.) Milyen emlékeid vannak?

Siegfried: Gyerekkoromban elég gyakran jártam a nagyszüleimmel, mivel voltak barátaik Magyarországon! Mostanában már nem megyek olyan gyakran, kivéve a koncerteket (nem csak amikor mi lépünk fel, hanem nézőként is). Tavaly például a Barba Negrában megnéztem a Kamelotot, a Myrath-ot és az Elaine-t :) Magyarországra mindig érdemes elutazni, a rajongók királyok és a kaja is kiváló, haha!

KiB: Köszönöm szépen, hogy rendelkezésre álltál, és már nagyon várjuk, hogy újra Budapesten láthassunk, remélhetőleg headlinerként.

Siegfried: Remélhetőleg hamarosan visszatérünk! Várhatjátok az új albumunkat - nagyszerű lesz!

 

 

 

KiB

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://powermetal.blog.hu/api/trackback/id/tr7118403559

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása